Ужгородка

Новини Закарпаття

Як не захворіти на туберкульоз

Туберкульоз – інфекційне захворювання, яке викликається мікобактеріями і передається переважно повітряним шляхом. Воно характеризується запальним процесом з подальшим розпадом в уражених органах, сильною інтоксикацією організму в цілому та особливо тривалим перебігом. Захворюваність на туберкульоз у світі почала знову зростати з початку 90-х рр. ХХ ст. В Україні епідемія туберкульозу зареєстрована з 1995 року.

Хто хворіє на туберкульоз

Щороку на туберкульоз захворюють 8-9 мільйонів осіб і 2-3 мільйони помирають від ускладнень цього захворювання. Прийнято вважати, що туберкульоз – це захворювання малозабезпечених людей, які проживають в умовах антисанітарії. Насправді від цієї хвороби не застрахований ніхто – нею хворіють люди абсолютно будь-якого віку та соціального статусу в суспільстві.

Збудник туберкульозу

Збудниками цього захворювання у людини є мікобактерії двох видів, людського і бичачого (останній розвивається у людей, проживають у сільській місцевості і вживають в їжу інфіковані бактерією продукти тваринного походження).

Як відбувається зараження

Через високу поширеність мікобактерій (ними інфікована третина людей на Землі) можна з певністю сказати, що туберкульозні збудники є в повітрі в усіх місцях скупчення людей, як-от у громадському транспорті. Але дихальна система здорової людини захищена від проникнення мікроба особливими механізмами, тому в переважній більшості випадків зараження не відбувається. Якщо ж людина ослаблена, якщо вона страждає від гострих або хронічних захворюваннях дихальних шляхів, то механізми захисту можуть дати збій, і мікобактерія укорінюється в організмі.

Розвиток хвороби

Коли мікобактерії потрапляють в організм, у боротьбу з ними вступає імунна система. Подальший розвиток подій залежить саме від її стану. Якщо імунна система працює належним чином, вона зупинить розмноження мікобактерій туберкульозу. Їх частина все ж залишиться в організмі в «сплячому» стані. Наявність у людини туберкульозної інфекції за відсутності ознак самого захворювання не є туберкульозом. Такі носії туберкульозної палички не є заразними для інших людей. Якщо ж імунітет людини значно ослаблений, мікобактерії туберкульозу розмножуватимуться в організмі й далі, і через деякий час розвивається туберкульоз.

Симптоми туберкульозу легенів

У більшості випадків первинно уражаються саме легені, а вже з них інфекція з потоком крові потрапляє в інші органи. Підступність цього захворювання в тому, що найчастіше туберкульоз легенів довгий час протікає без симптомів, а виявляють його зовсім випадково, наприклад, при проведенні флюорографії. Першими симптомами захворювання є ознаки загальної інтоксикації організму: слабкість; млявість; запаморочення; поганий апетит; апатія; поганий сон; нічна пітливість; блідість; схуднення; субфебрильна (близько 37 градусів) температура тіла. Спостерігається збільшення однієї або декількох груп лімфовузлів. Якщо не розпочати лікування на цьому етапі, до перерахованих вище приєднуються скарги з боку того чи іншого органу. У разі ураження легень це: кашель з мокротинням або без нього; задишка; болю в грудній клітці при кашлі або в спокої; виділення крові з харкотинням.

Чим раніше виявити захворювання, тим ефективніше його можна вилікувати. Несвоєчасне звернення до лікарів призводить до прогресування хвороби. Крім того, хворий стає ще й джерелом зараження людей, які спілкуються з ним. Задавнені форми хвороби важко виліковуються навіть за допомогою сучасних лікарських засобів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору