Ужгородка

Новини Закарпаття

Мережі заправок сплачують дуже різні суми податків з літра пального – чому така різниця?

Дослідження аналітиків та даних податкової показало: ОККО і Socar сплачують з літра пального понад 2 грн податків. Друга за розміром на ринку WOG – майже втричі менше. Аутсайдери списку – на порядок менше. Що це означає, розбирався Forbes

Минулоріч і у першій половині 2023-го мережі автозаправок сплачували у бюджет з 1 л пального від 10 копійок до 2,75 грн. Таких висновків дійшли аналітики ІСЕТ та CASE Ukraine. Зарплати працівників паливних мереж, судячи зі сплати податків, відрізняються у 4,5 раза, свідчать результати дослідження.

Водночас тіньова частка на паливному ринку послідовно зменшується з 27% у 2020 році до 11% у 2022-му і до 8% у першому кварталі 2023-го, за оцінкою аналітиків. Чому «податкові» показники лідерів ринку ОККО і WOG відрізняються втричі і що може чекати на компанії, які сплачують державі найменше?

Скільки з літра пального отримує держава і чому

У першій половині 2023-го бензин А-95 коштував приблизно 45–52 грн/л, дизель – 43–55 грн/л, за даними minfin.com.ua. Скільки з них сплатили у держбюджет – рахував Олег Гетман, фахівець Економічної експертної платформи.

Найбільше з літра сплачує ОККО – 2,4 грн з літра у другому кварталі 2023 року. Це найбільша приватна мережа приблизно із 400 заправок по всій Україні. Воєнний 2022-й компанія завершила з прибутком, підтвердив її голова Василь Даниляк в інтервʼю Forbes. Лише за перше півріччя 2022-го ОККО отримала 3 млрд грн чистого прибутку, що на 20% більше, ніж за весь 2021 рік, виторг зріс на 64%, до 32,8 млрд грн.

Друга за розміром приватна мережа із 360 заправками WOG стабільно сплачувала державі близько 0,7–0,8 грн з літра. «Через старі валютні борги компанія найближчими роками не зможе досягнути рівня ОККО за податком на прибуток», – пояснює керівник WOG Holding Андрій Пивоварський. Порівняно із 2021-м компанія наростила частку на ринку з 8–9% до 13–16%, казав він в інтервʼю Forbes.

Київська мережа KLO сплачувала державі до 1 грн з літра, як і БРСМ та UPG.

У податковому хвості – «Авантаж» і мережа Prime із результатом до 0,5 грн за літр.

Як рахували? Дослідження ґрунтується на даних податкової: обсяги сплачених податків розділили на обсяги роздрібних продажів пального, розповідає Гетман. Серед податків, які враховували: податок на прибуток, податок на доходи фізичних осіб (18%), єдиний соціальний внесок (22%) та інші. Імпортний ПДВ і акциз не враховували, каже Гетман. «Майже всі компанії нині імпортують, ці суми мають бути однаковими», – пояснив він.

Чи мали б результати бути однаковими у різних мереж? Ні. «По податках на літр можливі аномалії», – каже Гетман. У розрахунок включено податок на прибуток, який може залежати від багатьох факторів, зокрема боргів та інвестицій, пояснює директор компанії «Консалтингова група А-95» Сергій Куюн.

А от зарплати працівників мали б бути плюс-мінус однакові, вважають і Гетман, і Куюн. ОККО платить працівнику в середньому 34 000 грн на місяць, свідчить дослідження. Сума така велика, бо в мережі виплатили річні бонуси персоналу, написав Куюн із посиланням на джерела у компанії. Forbes звернувся до ОККО із запитанням про середню зарплату у мережі і коливання податкового навантаження протягом 2022–2023 років, але не отримав відповіді на момент публікації тексту.

Також по темі: Контрафактного бензину стає більше — дослідження ІСЕ

Socar і UPG платять у середньому близько 25 000 грн на місяць, U.GO, Shell і Amic – приблизно 20 000.

А от друга за розміром WOG – лише 14 600 грн. Результати дослідження щодо зарплат у мережі WOG загалом відповідають дійсності, якщо аналітики не враховували винагороду працівникам центрального офісу, повідомила пресслужба компанії.

Близько до мінімалки в середньому платять київська мережа KLO і Prime, яка заправляє вантажівки.

Державна «Укрнафта» взагалі відсутня у дослідженні. «Не змогли відокремити податки, сплачені саме з мережі АЗС», – каже аналітик Гетман.

Мережа заправок вантажного транспорту Prime ще у червні потрапила до переліку підозрілих, після засідання парламентської тимчасової слідчої комісії (ТСК) 27 червня з економічної безпеки, яку очолює народний депутат Ярослав Железняк.

Після тієї ТСК податкова 1,5 місяця перевіряла заправки Prime в усіх регіонах, розповідає власник мережі Дмитро Льоушкін. «Нас розібрали на молекули», – додає він і стверджує: у результаті перевірок порушень не знайшли. Водночас Prime позивається щодо результатів перевірок приблизно у п’яти випадках, додає Льоушкін.

Чому Prime сплачує тільки 0,2 грн/л? Компанія релокувалася з Харкова через війну, документи на попередні ТОВки втрачено, тому в офіційній звітності саме такі результати, каже Льоушкін. Ще один його аргумент – АЗС-мережі розташовані в селах, там маржа менша.

До чого призведе дослідження про податкову дисципліну мереж АЗС

Висвітлення теми створює соціальний тиск, тому деякі мережі анонсують, що їхні показники у третьому кварталі значно поліпшаться, каже Куюн.

Результати роботи дозволили мережі WOG планово підвищити зарплати працівникам з 1 вересня, повідомила пресслужба компанії.

Prime поступово покращуватиме показники до 0,7–0,8 грн/л у першому кварталі 2024-го, каже Льоушкін.

Аналітики робили дослідження в рамках роботи парламентської ТСК, зазначає Железняк. «Ми маємо всі ці дані, немає жодної необхідності проводити ще одне засідання комісії», – додає він.

Зараз тіньовий сектор не зростає, але завдання – звести його нанівець, каже Железняк. Уже відбулася низка перевірок мереж. Тепер мають активізуватися Національна поліція і Бюро економічної безпеки, вважає він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору