Міністри обговорили ситуацію щодо українського зерна, а також пропозицію стосовно її врегулювання
21 вересня міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський провів телефонну розмову зі своїм польським колегою Робертом Телусом.
Міністри обговорили ситуацію, а також пропозицію України щодо її врегулювання, та домовились знайти рішення, яке враховує інтереси обох країн. Сторони підтвердили тісні та конструктивні відносини, які ними багаторазово демонструвались та погодили, з урахуванням цього, виробити найближчим часом варіант взаємодії з питань експорту.
Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter
Наступні переговори відбудуться найближчими днями, під час яких буде обговорено підготовлені до того часу питання від обох сторін. Також польська сторона вивчить український план експорту та підготує свої пропозиції до нього.
Раніше міністр сільського господарства Польщі Роберт Телус заявив, що Польща чекає і готова до таких переговорів.
Нагадаємо, Україна напрацювала і представила до Європейської комісії план дій стосовно контролю за експортом.
Система гарантій контролю експорту зернових, яку запропонувала Україна на засіданні координаційної ради при Європейській Комісії, стала для Словаччини несподіванкою. Після її випробування і перехідного періоду Словаччина буде готова відновити імпорт українських агротоварів.
Європейська комісія проаналізувала дані щодо впливу експорту 4 категорій сільськогосподарської продукції на ринок ЄС. 15 вересня скасувала заборону на ввезення українського зерна до п’яти країн Європейського союзу.
14 вересня Національні збори Болгарії ухвалили рішення про підтримку скасування заборони на імпорт української агропродукції після 15 вересня. Одначе, фермери Болгарії почали протести по всій країні у зв’язку з рішенням парламенту скасувати тимчасові обмеження на імпорт української сільськогосподарської продукції.
Нагадаємо, у Бухаресті під час двосторонньої зустрічі з прем’єр-міністром Республіки Хорватія Андреєм Пленковичем, міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що наразі українське зерно вже експортується через хорватські порти.
Хорватія запропонувала Україні залізничну мережу та порти Адріатичного моря для транспортування зерна альтернативним маршрутом після припинення росією зернової угоди.
Через саботаж рф роботи “зернового коридору” світ не отримав додаткові 25 млн тонн агропродукції. 17 липня кремль заявив про зупинку “зернової угоди”.
На думку Мінагрополітики Україна зможе продовжувати експорт зерна через Чорне море в межах плану Б без участі росії.
Реалізація сценарію з припиненням роботи “зернового коридору” матиме негативні наслідки для українського експорту; в Нацбанку не виключають можливого посилення тиску на гривню.
Наразі в Україні розробили альтернативний план для продовження експорту аграрної продукції.
22 серпня під час зустрічі президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Хорватії Андрея Пленковича на саміті Україна – Балкани, що проходить в Афінах, сторони прийняли рішення стосовно полегшення експорту українського зерна. Зазначалося, Хорватія готова надавати Україні порти в Адріатичному морі та на Дунаї для транспортування зерна.
Україна експортує зерно через порт на півночі Хорватії вже понад рік.
Міністерство аграрної політики та продовольства України оновило прогноз щодо валового виробництва зернових та олійних культур. Цього року українські аграрії можуть зібрати близько 56,4 млн тонн зернових, а також 20,3 млн тонн олійних.
Анна Лиса
Джерело: Landlord