Ужгородка

Новини Закарпаття

Трубу звільнили, хто наступний: заради чого перезапускають Бюро розслідувань?

3 грудня Верховна Рада переписала закон про Державне бюро розслідувань і звільнила його директора та двох заступників. Що змінили в роботі слідчого органу і чому Роман Труба позбувся посади?

Струс Бюро

Державне бюро розслідування працює з серпня 2018 року. Його поява була передбачена ще в 2012 році і стала частиною реформи правоохоронних органів. Нею передбачалося, що Генпрокуратура позбавляється слідчих функцій, передає їх ДБР і за нею залишається лише представництво в судах та слідчий нагляд.

Керівництво Бюро частину питань вирішує колегіально. Директор та два його заступника узгоджують розподіл бюджетних коштів, кадрові питання в центральному апараті та на рівні керівництва територіальних відділень, оперативні плани.

Директора і двох його заступників відбирають на конкурсних засадах. До складу комісії входять по три представника від Верховної Ради, Кабміну та президента. Кандидатуру директора подає комісія прем’єру, той – президенту і гарант своїм указом призначає керівника на посаду.

У листопаді 2017 року директором ДБР було призначено Романа Трубу. Його заступниками – Ольгу Варченко та Олександра Буряка.

У жовтні 2019 р. Володимир Зеленський подав у Раду і 3 грудня вона узгодила зміни до закону про ДБР – змінила принципи роботи керівництва, конкурсного відбору директора і ряд інших нововведень. І достроково відправила у відставку нинішнього директора та двох його заступників.

Протягом п’яти днів президент повинен призначити тимчасово виконуючого обов’язки керівника, а через чотири місяці, тобто в березні 2020 р., повинні призначити нового директора.

Що зміниться в ГБР?

З 20 листопада ГПУ передає ДБР справи щодо розстрілів на Майдані. Ухвалені зміни в закон дозволяють слідчим і прокурорам, які їх вели не менше чотирьох місяців, перейти в Бюро, якщо у них є бажання. Поза конкурсом.

Переведення всередині Бюро також можливі поза конкурсом: на посаду нижче або рівнозначну і за наявності у співробітника необхідної кваліфікації.

Для верхівки ДБР змін приготували набагато більше. Змінюється колегіальний принцип керівництва. Замість двох заступників у директора буде один перший заступник і два заступники, яких він може призначати і звільняти, а перераховані вище питання з ними не погоджувати.

Директора як і раніше виберуть на конкурсі й в комісію увійдуть по три представника від парламенту, президента й уряду. Але три члена комісії від Кабміну повинні бути рекомендовані міжнародними організаціями з протидії корупції.

Керівництво територіальних органів директор може звільняти, але призначає його за поданням конкурсної комісії. Кадрову політику і структуру відділень директор повинен узгоджувати з керівництвом на місцях. Чисельний склад центрального апарату і територіальних відділень обмежений 1,6 тис. осіб.

Підрозділ внутрішнього контролю, яке існує в ДБР, буде підпорядковуватись не директору, а своєму керівнику, якого виберуть на конкурсі.

Директор ДБР звітує перед парламентом, і в тому випадку, якщо нардепи визнають звіт незадовільним, президент має право його звільнити.

“Трубу прорвало”

Майбутнє звільнення для Романа Труби новиною не було. Напередодні рішення ВР було кілька скандалів, які мають пряме або непряме відношення до Труби.

Найгучніший – касетний. У вересні Роман Труба виявив в своєму кабінеті апаратуру для прослуховування. В кінці листопада записи нібито з його кабінету з’явилися в Мережі. Бесіди викладають в Телеграм-каналі “Трубу прорвало”. У відкритому доступі вже є обговорення нібито Романом Трубою таких питань:

  • Петро Порошенко. Його прізвище фігурує в 13 провадженнях. В одній з розмов нібито Труба розпікає свого підлеглого за те, що Порошенка викликають на допит у справі про землю, замість якоїсь “адекватної”;
  • Обшуки. Нібито Труба за рознарядкою з ГПУ і Офісу президента розпоряджається призупинити їх в Нацбанку, ПриватБанку, міськраді Дніпра на час роботи місії МВФ. Також нібито перед ним про потенційні обшуки у екс-голови НБУ Валерії Гонтаревої звітує слідчий – фігура процесуально самостійна;
  • Артем Ситник. На записах йдеться про справи проти Ситника, голови Національного антикорупційного бюро. Нібито Роман Труба говорив начебто голові Офісу президента Андрію Богдану: “Ти знаєш я не підведу, все, що я обіцяв – у нас так і йде”. Одна справа проти Ситника – про втручання в американські вибори: за даними екс-генпрокурора Юрія Луценка, Ситник повідомив американським журналістам, що ім’я Пола Манафорта фігурувало в “чорній бухгалтерії” Партії регіонів. Інше – про відпочинок в Рівненській області на елітній базі за чужий рахунок і без зазначення цього в декларації.

Прослушка, судячи з усього, несанкціанована. Принаймні про відповідне розпорядженні не заявило жодне з відомств. Тому підставою для офіційних звинувачень записи бути не можуть. Їх автентичність Труба не прокоментував, але назвав провокацією.

Ще напередодні звільнення Труби в ЗМІ з’явилася інформація про потенційного наступника в статусі в.о. Ним може стати Віктор Трепак – заступник генпрокурора Руслана Рябошапки.

Суцільні переваги

Перехід слідчих у справах Майдану до ДБР – справа важлива. Але чи була необхідність у звільненні Романа Труби? Хоча він був призначений ще за Петра Порошенка, його лояльність новому президенту, здавалося, не викликала сумнівів.

“Вірити чи ні в матеріали з каналу “Трубу прорвало”- справа особиста. Могло таке відбуватися в реальності? Я впевнений, що так. Всі ознаки говорять про те, що з Офісу президента керують ДБР, ГПУ і НАБУ, – вважає політолог Кирило Сазонов. – Міг голос належати Богдану? Ну, а кому ж ще? Отже, Романа Трубу викреслюємо, генпрокурор вже “100% людина президента”, Ситник наступний? У всякому разі – на гачку. Хоча … саме приклад Труби показує, що влада не збирається залишати нікого з колишніх. Як би не доводили вірність. Бо той, хто зрадив одного разу… “

Політолог Сергій Таран вважає, що, звільняючи Трубу, в Офісі президента врятували інших керівників правоохоронних органів.

“Не знаю, хто поставив Трубі прослушку, але якби не вона, то багато чого так і залишилося б невідомим, хоча всі, в принципі, здогадувалися, – вважає політолог Тарас Загородній. – Голова НАБУ, по суті, висить на двох гачках: 1. Справа про корупцію (коли Ситник зі смаком відпочив на 100 тис. грн, але “забув” це задекларувати. Суддя в Апеляційному суді “раптом” заявив про самовідвід на найцікавішому місці). 2. Історія з втручанням в американські вибори. Це коли по необережності вирішили підіграти Клінтон, а раптом виграв Трамп… Ну і цікаві розмови на цих плівках, які підтверджують, що ОП вже грамотно тримає в руках обидва гачки”.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов зазначає, що з розшифровок “плівок Труби” складається враження підконтрольності розслідувань ДБР і НАБУ Офісу президента:

“І НАБУ, і ДБР створювалися як незалежні правоохоронні органи. Але виявилося, що наша корупційно-правова система де батогом, де пряником здатна перемолоти всі паростки змін. Керівники НАБУ і ДБР самі опинилися під підозрами, а незалежні структури за допомогою законодавчих поправок заганяють в “сервісний” формат правоохоронних органів “.

В результаті для влади від перезапуску роботи ДБР і звільнення суцільні переваги. Токсичний керівник знімається, і разом з ним згортається скандал з прослуховуванням. При цьому керівники інших правоохоронних органів розуміють, наскільки хитким є їх положення.

ДБР стає більш ручним і залежним. Крісло директора може зайняти людина генпрокурора Руслана Рябошапки, який і сам, як заявляв Володимир Зеленський в розмові з Дональдом Трампом, на 100% людина президента.

І навіть підзвітність директора парламенту – прихована форма тиску. На це звернула увагу нардеп від фракції “Слуга народу” Ірина Верещук. Вона сказала, що ймовірність того, що кожен звіт в парламенті закінчиться для директора звільненням, не має нічого спільного з незалежністю.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору