Ужгородка

Новини Закарпаття

У новому сезоні може суттєво скоротитися переробка соняшника

Прогнозується, що в новому сезоні-2023/24 переробка олійної, ймовірно, скоротиться внаслідок зменшення загальної пропозиції соняшнику на внутрішньому ринку

За сезон-2022/23 в Україні перероблено 13,9 млн т соняшнику, що на 20% перевищило показник сезону-2021/22 та на 4% — показник 2020/21 МР, повідомляє ІА “АПК-Інформ”.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter 

Такого показника, попри скорочення врожаю у 2022 році до семирічного мінімуму, вдалося досягти перш за все внаслідок рекордних перехідних залишків на початок 2022/23 МР, які оцінюються нами в 3,5 млн т, — пояснила аналітикиня олійних ринків агентства Світлана Киричок.

Прогнозується, що в новому сезоні-2023/24 переробка олійної, ймовірно, скоротиться внаслідок зменшення загальної пропозиції соняшнику на внутрішньому ринку.

За оновленим прогнозом, урожай даної культури в Україні у 2023 році збільшиться до 13,4 млн т (+7% до 2022 р.), проте внаслідок зменшення перехідних залишків на 98% відбудеться скорочення загальної пропозиції на 16%. Внаслідок цього обсяг переробки соняшнику в сезоні-2023/24 може становити близько 12,4 млн т (-11%), але буде залежати від низки факторів.

Передусім це темпи та обсяги експорту соняшнику. Варто відзначити, що Єврокомісія прийняла рішення не продовжувати заборону на імпорт українських сільгоспкультур до 5 країн ЄС після 15 вересня, але Польща, Угорщина та Словаччина продовжили дану заборону в односторонньому порядку. А от до Болгарії та Румунії експорт українського соняшнику, найвірогідніше, відновиться вже найближчим часом, про що свідчить підвищення активності експортно орієнтованих компаній у даному напрямку. Це може призвести до збільшення конкуренції за сировину на внутрішньому ринку, а також надати підтримку цінам, які майже за 2 тижні збиральної кампанії знизилися більш ніж на 4000-5000 грн/т, — зауважила експертка.

Ще один суттєвий фактор впливу — це темпи експорту соняшникової олії, які залежатимуть від пропускної здатності альтернативних експортних шляхів.

Нагадаємо, в Україні закупівельні ціни на олійні культури продовжують падати на тлі збирання урожаю та блокування портів Чорного моря, а також заборони імпорту соняшнику та ріпаку до п’яти сусідніх країн ЄС.

У південних регіонах України почався перший збір соняшника. Ринок поступово переходить на торгівлю новим врожаєм, на який є як попит, так і гідні ціни, повідомляє пресслужба Всеукраїнської аграрної ради.

У липні значення індексу цін на рослинні олії становило 129,8 пункту, що на 14 пунктів (на 12,1%) вище проти червневого показника, і є його першим приростом після безперервного семимісячного періоду зниження.

У новому сезоні урожай основних олійних культур в Україні може збільшитися на 7,7%, до 19,5 млн тонн проти 18,1 млн тонн у 2022/23 МР. Такий прогноз озвучили в асоціації Укроліяпром.

В асоціації “Укроліяпром” заявили, що не перешкоджають експорту насіння соняшнику, але пропонують запровадити механізм додаткового збору, зокрема, квотування експорту.

Як відомо, представники олійно-жирової галузі України просять Міністерство економіки України про збільшення мита на експорт насіння соняшнику до 10% з 3,5%, це дозволить переробляти його усередині країни в більш прибуткову олію, особливо в умовах скорочення врожаю олійних у 2022 році через агресію рф.

Стало відомо, що в Україні розробили план зростання виробництва олійних та зернових культур до 150 млн т за 10 років.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору