Ужгородка

Новини Закарпаття

На території України поглиблюється ґрунтова посуха – Укргідрометеоцентр

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ, призначених під посів озимих культур, залишалися недостатніми

У другій декаді вересня агрометеорологічні умови в Україні були цілком задовільними для завершення вегетації пізніх рослин, зазначили фахівці Укргідрометеоцентру, передає АПК-Інформ.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Зауважується, що сонячна погода сприяла збиранню пізніх сільськогосподарських культур, кукурудзи, сої, соняшнику, гречки, проса, а також накопиченню цукрів у коренях буряків.
Також фахівці нагадали, що протягом декади тривала сівба озимих культур і на раніше засіяних площах відмічалося проростання зерна та утворення сходів. Водночас на окремих площах східних областей зерно озимої пшениці через дефіцит опадів та нестачу продуктивної вологи у верхніх шарах ґрунту не проростало впродовж 20 днів.

Умови для накопичення вологи в ґрунті, як і в попередній період, залишалися вкрай несприятливими. Спостерігається тривалий дефіцит опадів – у середньому 30-40 днів на більшості території ефективних опадів майже не було або ж їх кількість була недостатньою для формування достатнього зволоження ґрунту. За експертною оцінкою, на 50-60% площ під сівбу озимини триває та поглиблюється ґрунтова посуха, – мовиться в огляді.

Запаси продуктивної вологи в орному шарі ґрунту під озимими культурами на більшості площ, призначених під посів озимих культур, залишалися недостатніми (11-20 мм) та незадовільними (менш як 10 мм продуктивної вологи). На багатьох площах південних, окремих площах Кіровоградської та Харківської областей 0-20 см шар ґрунту був зовсім сухий.

Лише в Чернівецькій, Івано-Франківській, Закарпатській, на багатьох площах Волинської, окремих площах північних, Вінницької, Полтавської, Дніпропетровської, Харківської областей, де відмічалися локальні дощі, були достатніми та оптимальними.

Нагадаємо, упродовж третьої декади серпня в Україні не відбувалося поповнення запасів вологи у ґрунті через відсутність ефективних опадів. Ґрунт на площах, призначених для сівби озимих культур під урожай 2024 р., був переважно слабкозволожений, у південних, в окремих районах північних, центральних та східних областей – зовсім сухий.

Аграрії всіх областей України активно сіють ріпак та розпочали сівбу озимих на зерно. Станом на початок вересня вже посіяно 699,7 тис. га озимих, з яких ріпаку – 654,9 тис. га та 44,8 тис. га зернових (пшениці — 42,5 тис. га, ячменю — 1,2 тис. га та жита — 1,1 тис. га).

Українські аграрії, ймовірно, не скорочуватимуть прогнозовані площі посівів озимої пшениці під урожай 2024 року, попри вищі витрати на логістику, спричинену російським вторгненням.

Зокрема, майже половина фермерів (45 %) не планують істотно скорочувати посівні площ озимих культур. При цьому 38% опитаних підприємців можуть збільшити посівні площі. 14% аграріїв  зазначили, що цього року не сіятимуть озимі.

Таке співвідношення в цілому відповідає аграрній практиці в Україні, де щорічно до 20% сільськогосподарських виробників не беруть участь у сівбі озимих культур.

Структура озимих культур може зазнати змін. Зокрема, підприємства скоротять частку пшениці та ячменю, але збільшать площі  під озимий ріпак.

Загалом посівні площі під озимими культурами можуть збільшитися на 0,5 млн га або на 8% порівняно з минулим сезоном.  ключовим фактором розширення посівних площ залишається ріпак, посіви під ним  можуть збільшитися майже на 40% до рекордних 1,9 млн га.

У першій декаді вересня переважала мінлива за температурним режимом погода. На початку декади продовжувала утримуватися спека, яка протягом останніх днів змінилася на помірно теплу вдень і прохолодну вночі погоду.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору