Ужгородка

Новини Закарпаття

Завершення сезону баштанних та подорожчання тепличних овочів – підсумки тижня на плодоовочевому ринку України

Ситуація на ринку овочів борщового набору найближчим часом може залишитися відносно стабільною. Передумов до подорожчання будь-якої позиції сьогодні немає

Завершення вересня характеризувався стабілізацією ринкової ситуації в сегменті овочів борщового набору, і негативні цінові тенденції вже не були домінантними, зазначили аналітики проєкту “АПК-Інформ: овочі та фрукти”.

Ще з початку звітного періоду місцеві виробники повідомляли про поступове завершення сезону баштанних культур в Україні, що вплинуло на кількість пропозиції кавунів на ринку. Спираючись на стабільний попит з боку покупців, продавці поступово почали підвищувати відпускні ціни на кавуни, які за результатами звітного періоду зросли одразу на 30%.

Стеж за новинами у зручному форматі: Підписуйся на наш Twitter

Позитивні цінові тенденції цього тижня були характерні й для сегмента тепличних овочів, пропозиція яких на ринку істотно скоротилася.

Одразу на 36% порівняно з попереднім періодом на внутрішньому ринку України зросли ціни на помідори. Представники тепличних комбінатів повідомляли, що через встановлення нижчих температур у нічний час вони були змушені застосовувати підігрів, що безпосередньо відбивалося на собівартості продукції.

Досить суттєво – на 30% – за минулий тиждень в Україні подорожчали й тепличні огірки, пропозиція яких також помітно скоротилася. Через ті ж таки прохолодні ночі вибірки огірків у комбінатах суттєво зменшилися, а темпи торгівлі водночас залишалися досить стабільними.

Що стосується попиту на тепличні овочі, то він залишався стабільним протягом усього звітного періоду, як у сегменті томатів, так і в сегменті огірків.

Читайте також: Українським аграріям вдалося запобігти “овочевій кризі”

Ситуація на ринку овочів борщового набору найближчим часом може залишитися відносно стабільною. Передумов до подорожчання будь-якої позиції сьогодні немає. Експерти не виключають і зниження цін за окремими сегментами овочів борщового набору, особливо якщо йтиметься про реалізацію продукції, що не підлягає довгостроковому зберіганню.

Що стосується ринку тепличних овочів, оператори ринку сходяться на думці, що тільки стабільні постачання нових партій огірків і томатів з місцевих комбінатів зможуть привести до стабілізації цін на внутрішньому ринку. Інакше позитивні цінові тенденції мають усі шанси зміцнитися протягом кількох наступних тижнів.

Довідка. У цілому по Україні площі посівів овочів у 2023 році становлять 392 тис. га, (на 4,6 % більше, ніж у 2022 р.),  під картоплю – 1210 тис. га (на 0,5 % більше, ніж у 2022 році). На 1 січня 2023 року загальна площа плодово-ягідних насаджень по всіх категоріях господарств склала 193,4 тис. га.

Нагадаємо, фермери Вінниччини скаржаться на нестачу приміщень для зберігання продукції.

У цьому сезоні овочеві плантації на тимчасово окупованих територіях швидко замістили виробники в інших регіонах, які раніше не вирощували ці культури.

У 2024 році на Одещині продовжиться реалізація проєкту з меліорації, затверджено 12 пріоритетних об’єктів відновлення зрошення в області на суму 750 млн грн, згідно з “Програмою соціально-економічного та культурного розвитку Одеської області на 2023 рік та основні напрями розвитку на 2024-2025 роки”.

У 2024 році в ТОВ СП “ПАЕК” будуть значно збільшені площі під висадку овочів. Перші 50 га уже відведено під урожай наступного року.

Наприкінці липня на українському ринку суттєво подешевшали популярні овочі. Зокрема, впала ціна на картоплю, капусту та моркву.

Сезон фруктів та овочів в Україні саме в розпалі, тому ціни на них поступово знижуються, і на деякі позиції досягли мінімуму. Однак ситуація на ринку пального та в енергетиці вже восени може вплинути на вартість продуктів.

Раніше експерти спрогнозували на скільки можуть змінитися ціни на продукти цього літа. Відтак у липні на нас може очікувати зниження цін на яйця та овочі, а от м’ясо може несуттєво, але здорожчати, як і хлібопекарські вироби.

На тлі повномасштабної війни та значних економічних втрат в Україні у 2023 році інфляція, за прогнозами уряду, не сповільниться і може сягнути 28% у разі песимістичного сценарію. Найбільше вона проявиться у подорожчанні продуктів.

Анна Лиса

Джерело: Landlord

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору