Ужгородка

Новини Закарпаття

Чому зумери невзлюбили бумерів і за кого вболівати, якщо ви міленіал. До якого покоління себе віднести

В листопаді цього року у молоді з’явилася універсальна фраза для відповіді на нотації від дорослих, – “Окей, бумер”. Вона дратує бумерів, її друкують на світшотах, серйозні світові видання присвячують їй статті. “Окей, бумер” стало більше, ніж мемом. Для одних це філософія нового покоління, його спосіб заявити про себе. Для інших – дискримінація людей похилого віку.

Nash.live розповідає, хто такі бумери, зумери та міленіали і як їх розрізняти. А ще переказує колонку 72-річної письменниці Франсін Проуз для The Guardian, яка вважає, що “Окей, бумер” ображає літніх людей лише тому, що вони дожили до старості.

Хто такі бумери?

Бумерами називають представників покоління бебі-буму (baby-boom – різке зростання народжуваності), які народилися після Другої світової війни у 40-х – на початку 60-х років. Термін “бумер” взятий з теорії поколінь Вільяма Штрауса та Ніла Хау. Вона перш за все стосується жителів США. За цією теорією, існує чотири основних покоління – бумери (1943-1963 роки), покоління X (1961-1981 роки), покоління Y, або міленіали (1982-2003 роки) і покоління Z, або зумери (2003-теперішній час) – у різних джерелах часові проміжки відрізняються. Кожне покоління має власні характерні риси.

Що таке теорія поколінь?

Штраус і Хау вважали, що людство весь час переживає чотири етапи: підйом, пробудження, спад і криза. Підйом (бумери) – посткризовий період, коли інститути сильні, а індивідуалізм слабкий. Пробудження (покоління X) – коли інститути приносять у жертву заради індивідуалізму; спад (міленіали) – коли інститути слабкі, а індивідуалізм зростає. На етапі кризи (зумери) інститути руйнуються, а люди згуртовуються для створення нових інститутів, що призводить до нового підйому. Один період, на думку вчених, триває 20 років, а на перезапуск циклу потрібно 80-90 років.

Як відрізнити бумера від зумера та міленіала?

Теорія Штрауса-Хау найбільше підходить для жителів США, хоча й ми можемо знайти дещо спільне зі своїми поколіннями.

  • Бумери (1943-1963 роки)

Багато бумерів зараз вже на пенсії. Молодими вони змогли обійняти керівні посади і прийти до влади. Їх характерні риси – трудоголізм, консерватизм, культ молодості і командний дух. Стереотипний бумер не довіряє технологіями, часто бурчить та вважає покоління Y і Z інфантильними і безвідповідальними.

  • Покоління X (1961-1981 роки)

Покоління X дорослішало під час комп’ютерної революції, тож його представники технічно грамотні. Інші типові риси – індивідуалізм і прагматизм, демократичні погляди. Іноді його називають “втраченим поколінням” – тому що за часів молодості “іксів” панівні позиції в суспільстві належали бумерам; або “поколінням сендвіча” – тому що вони змушені одночасно піклуватися про дітей і батьків. Стереотипний “ікс” цинічний та був ледарем в молодості.

  • Покоління Y – міленіали (1982-2003 роки, за іншою класифікацією – до 1996 року)

Міленіали пережили зміну тисячоліть, коли були підлітками. Вони перші у цьому списку отримують основну інформацію з інтернету. В період економічної кризи 2008 року покоління Y закінчувало університети і коледжі, тому багато хто з них довго не міг знайти роботу. Їх називають “поколінням Пітера Пена” через те, що міленіали довше, ніж попередні покоління, жили з батьками та не поспішали дорослішати. Стереотипний міленіал ледачий, егоїстичний та не має постійного доходу.

  • Зумери (2003-теперішній час)

Наймолодше покоління. Зумери з дитинства мають акаунти в соцмережах, вони краще за інших розбираються в технологіях, цікавляться сучасною культурою, музикою, мемами. Стереотипний зумер занадто чутливий, закритий у собі, залежний від технологій, розпещений та аполітичний. Зумерів турбують зміни клімату, вони виступають за одностатеві шлюби і рівноправність.

Якщо при слові бумер ти думаєш про мем – ти зумер. Якщо про жуйку – ти міленіал. Якщо про тачку – ти бумер

Що означає “Окей, бумер”?

Фраза “Окей, бумер” стала вірусною у листопаді 2019 року. Так відповідають молоді зумери і міленіали, що втомилися від бурчання і нотацій представників старшого покоління. Часові рамки у мемі розтягнулися, і тепер “Окей, бумер” можна сказати будь-якому “зануді”, старшому за 30 років. Наприклад, якщо зумер не бачить сенсу щось доводити чи сперечатися з бумером. Це означає “Ти сказав, що хотів, та мені по фігу” або “Авжеж, як скажеш, лише стулися”.

Такий вигляд має підліток, коли каже “Окей, бумер”

“Моєму коту близько 50 по котячих роках, тож тепер щоразу, як він на мене нявкає, я кажу “Окей, бумер”

Звідки взявся мем “Окей, бумер”?

Меми про бумерів народилися у 2018 році на іміджбордах на кшталт 4chan. Власне вираз “Окей, бумер” набрав популярність після короткого відеоролика у соцмережі TikTok. На відео літній чоловік читає нотацію міленіалам і зумерам, звинувачуючи їх у тому, що вони не хочуть дорослішати.

Типовий бумер, герой іміджбордів

Авторка ролика, молода тіктокерка, неуважно його слухає і паралельно малює щось у зошиті. Наприкінці відео вона показує на камеру напис “Окей, бумер”. Мем одразу ж поширився на весь TikTok, багато користувачів почали записувати свої пародії, а потім “пішов” до Twitter і Instagram.

У листопаді звернення “Окей, бумер” прозвучало у стінах парламенту Нової Зеландії. 25-річна депутатка Хлоя Суорбрік виступала з промовою про кліматичну кризу, коли інший член парламенту перебив її зауваженням про її вік. Дівчина не розгубилася та кинула у відповідь “Окей, бумер”.

Депутатка пізніше пояснила журналістам, що “Окей, бумер” означає колективну втому – вона поскаржилася, що втомилася слухати нотації про те, що міленіали все зіпсували. Багато користувачів соцмереж образилися і почали засипати Суорбрік негативними коментарями.

Пізніше мем поклали на музику, і в міленіалов та зумерів з’явився власний протестний гімн.

“Якщо вам не подобаються зміни, ви не розумієте нових речей, особливо – пов’язаних з технологіями, якщо ви не за рівність і представництво, то ви бумер. По суті, це система поглядів на життя”, – пояснив автор пісеньки “OK boomer”, 20-річний студент з США Джонатан Вільямс.

Через що зумери не люблять бумерів?

Західні зумери та міленіали вважають, що старше покоління зруйнувало їхнє майбутнє – своїм безвідповідальним ставленням до клімату, расистськими та гомофобними поглядами, політикою, яка призвела до зростання нерівності і подорожчання навчання. Вони звинувачують бумерів у тому, що ті не сприймають всерйоз молодь, не можуть змиритися з прогресом, не хочуть кинути роботу і дати іншим побудувати кар’єру (хоча, на думку дослідників, у багатьох бумерів немає заощаджень і вони просто не можуть звільнитися).

Бумери: Сучасні діти увесь час сидять перед комп’ютером

Також бумери:

– Колись я виконував твою роботу, і виконував її добре

– Окей, бумер (“Той, хто біжить по лезу: 2049”)

Таким чином, головний меседж мема – старше покоління не має права повчати молодь, тому що через них зумери та міленіали матимуть гірше майбутнє. Уся філософія уміщається в два слова – “Окей, бумер”.

Грета Тунберг – зумер

Найбільш винахідливі молоді люди вже почали монетизувати мем. “Окей, бумер” друкують на постільній білизні, чохлах для смартфонів і значках. Наприклад, 19-річна Шеннон О’Коннор, яка продає футболки та світшоти з написом “Окей, бумер” і побажанням “жахливого дня”, за кілька днів заробила 10 тисяч доларів.

“Бумери виросли з певним мисленням, а ми маємо інший погляд на світ. Багато хто з них не вірить у зміну клімату чи у те, що люди з кольоровим волоссям можуть влаштуватися на хорошу роботу. Підлітки просто відповідають “Окей, бумер”. Ми ще доведемо, що вони помиляються. Ми ще доб’ємося успіху, адже світ змінюється”, – пояснює вона.

Світшоти Шеннон О’Коннор

Соціолог Джошуа Сітарелла згоден із зумерами – він каже, що рівень життя покоління Z буде найгіршим порівняно з попередниками.

“Предмети першої необхідності коштують дорожче, ніж будь-коли раніше, ми платимо 50 відсотків нашого доходу за оренду, ніхто не має медичної страховки. Попередні покоління залишили “зедів” з недоїдками, і ми спостерігаємо це в усьому”, – стверджує він.

А що кажуть бумери?

Багато хто з бумерів, звісно, образився на таке звернення.

Радіоведучий Боб Лонсберрі написав у Twitter, що називати людину “бумером” – все одно що називати темношкірого “н**ером”. Незабаром він видалив твіт, але за цей час отримав тисячі повідомлень “окей, бумер”.

Деякі, наприклад, мультимільярдерка Ебігейл Дісней, підтримала зумерів, закликавши своїх однолітків заспокоїтися.

“Та що, м**, з вами/нами не так, бумери? Коли ви стали такими образливими? Прийміть той факт, що світ швидко змінюється, а ви ні. Ви старі. Ви поки актуальні, але з кожним днем ​​стаєте все менш актуальними”, – заявила вона.

“Окей, бумер” – дійсно знущання над людьми похилого віку?

72-річна американська письменниця Франсін Проуз вважає, що “Окей, бумер” – це різновид ейджизму (дискримінації за віком), а літні люди – єдина соціальна група, над якою вільно можна жорстоко жартувати. Вона зазначає, що суспільство адекватно сприймає жарти над старістю, знущання над старечим тілом та запахом. Ось що пише Проуз в колонці для The Guardian:

“Як пише New York Times, фраза “Окей, бумер” – це “дотепна відповідь молоді літнім людям, до яких просто не доходить”. “Окей, бумер” з’являється на чохлах для телефонів, стікерах, світшотах і ще низці товарів, де написано “Окей, бумер, жахливого тобі дня”. Видання цитує 17-річного хлопця, який каже: “Якщо вони беруть це близько до серця, це лише доводить, що для них усе, що б ми не робили, – це образа”. Цікаво, логотип “Окей, євреї, жахливого вам дня” так само розважав би суспільство? Невже у людей похилого віку було недостатньо поганих днів – враховуючи злидні та хвороби в їхньому віці, – що їм зичать ще?

Все це виправдовують тим, що люди похилого віку знищили майбутнє молоді: ми у відповіді за зміни клімату, соціальну нерівність, серії фінансових криз, завищену вартість університетської освіти. Припустімо, я згодна. Але мені здається несправедливим, що весь негатив направлений на звичайну літню людину середнього класу, що намагається прожити на соцзабезпечення, а не на мультимільярдерів, великі банки та паливних лобістів.

Як би там не було, думаю, що ненависть до людей похилого віку не стільки економічна, скільки екзистенційна, не стільки політична, скільки первісна, та стосується не стільки студентських боргів, скільки страху перед старінням. Ніхто не хоче старіти, хоча старість і краща за ранню смерть. Неймовірно, що ейджизм – єдиний вид нетерпимості, який зачіпає неминуче майбутнє нетерпимої людини. Жінконенависники не бояться, що вони врешті-решт перетворяться на жінок, так само расисти не переймаються, що їх колір шкіри чи раса згодом зміниться. Але молоді люди постаріють, якщо їм пощастить. Тим часом їм варто пам’ятати, що старіти й без того важко, і людину не потрібно висміювати і знущатися з неї через те, що вона пережила природний процес, якому не може запобігти жодне медичне або косметичне втручання.

Я не закликаю до подальшого осуду чи придушення – цього й так вистачає. Ймовірно, варто бути більш свідомими, співчутливими, більш співпереживати. Хочете вірте, хочете ні – люди похилого віку ще здатні жартувати, навіть над процесом старіння. Але жорстокість – це інше… Подумайте, як би ви себе почували у якомусь поки туманному майбутньому, якби вам побажали жахливого дня лише тому, що ви живі”.

Співробітник Центру інтернету і суспільства Гарвардського університету і автор NYT Тейлор Лоренц з нею не згоден:

“Окей, бумер” – це ніякий не ейджизм. Якщо вже на те пішло, саме ставлення багатьох людей старшого віку до міленіалів можна назвати ейджистським, поблажливим чи навіть зневажливим. Багато молодих людей вважають, що бумери ігнорують їхні побоювання з приводу зміни клімату або зростання вартості освіти. Міленіали постійно виходять на демонстрації, а їх ігнорують лише тому, що вони занадто молоді. Ця фраза – втілення настрою нового покоління. Мовляв, забудьте про бумерів, давайте візьмемо справу в свої руки і побудуємо своє майбутнє”.

Джерело: Наш.live

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Нагору